Select Page

Ninety-nine student-athletes were named IBCA/Subway Players of the Week during the 2016-17 season. Those selected – 53 boys and 46 girls – will receive a certificate of recognition of their honor from the IBCA and Subway Restaurants of Indiana.

The certificates will be available for coaches to pick up at the IBCA Spring Clinic on April 21-22, 2017. If you do not plan to attend the clinic, please make arrangements for another coach to pick up your player’s certificate.

This was the ninth season for the IBCA Player of the Week program and the fifth season it was presented by Subway Restaurants of Indiana. Subway, in its sixth season as an IBCA sponsor, encourages athletes to “train hard and eat fresh.”

Those honored for 2016-17 are listed below.

IBCA/Subway Player of the Week winners for 2016-17

BOYS (53)
•Tim Abel, Indian Creek (Feb. 13-18)
•Damezi Anderson, South Bend Riley (Jan. 16-21)
•Johnny Bernard, Merrillville (March 13-18)
•Bryce Bennington, Twin Lakes (March 20-25)
•Jaylen Butz, Fort Wayne North (March 20-25)
•Cooper Bybee, Edgewood (Feb. 6-11)
•Tye Collins, Loogootee (Nov. 21-26)
•Cornell Conner, Elkhart Central (Feb. 20-25)
•Matt Cornett, South Decatur (Feb. 6-11)
•John Cory, Lowell (Feb. 13-18)
•Jermaine Couisnard, East Chicago Central (Dec. 26-31)
•Isaiah Dunham, Evansville Reitz (Dec. 5-10)
•Brady Ewing, East Central (Jan. 16-21)
•Sutter Foster, Wes-Del (Jan. 2-7)
•Zach Gunn, Hamilton Southeastern (Dec. 12-17)
•Jack Hansen, Guerin Catholic (Dec. 26-31)
•Jamal Harris, Indianapolis Attucks (March 13-18)
•Christian Harvey, Richmond (Jan. 30-Feb. 4)
•Michael Hemingway, Mishawaka Marian (Jan. 2-7)
•Isiah James, Pike (Jan. 9-14)
•Matt Jennings, Logansport (Jan. 23-28)
•Colin Kenney, Marquette Catholic (Nov. 28-Dec. 3)
•Maurice Knight, Frankton (March 13-18)
•Mekhi Lairy, Evansville Bosse (Feb. 20-25; March 6-11)
•Tanner Lambert, Delta (Nov. 21-16)
•Romeo Langford, New Albany (Dec. 19-24; Jan. 9-14)
•Hayden Langkabel, Nov. 28-Dec. 3; Jan. 30-Feb. 4)
•Tim Leavell, Marion (Feb. 6-11)
•Trevor Lengacher, Barr-Reeve (Jan. 2-7)
•Kyle Mangas, Warsaw (Feb. 27-March 4; March 6-11)
•Nick Mantis, Lowell (Nov. 21-26)
•Courvoisier McCauley, Indianapolis Manual (Dec. 19-24)
•Jaylen Minnett, Terre Haute South (Jan. 16-21)
•Jalen Moore, Cloverdale (Feb. 13-18; Feb. 27-March 4)
•Cooper Neese, Cloverdale (Nov. 28-Dec. 3)
•Tyrell Nickelson, Crawford County (March 20-25)
•Jack Nunge, Castle (Dec. 12-17; March 13-18)
•Jalen Paul, Churubusco (Feb. 6-11)
•Brandon Perry, Indianapolis Lutheran (March 6-11)
•Robert Phinisee, McCutcheon (Jan. 16-21)
•Garrett Pumphrey, Cambridge City Lincoln (Nov. 21-26)
•Tysean Sheppard, South Bend Clay (Dec. 19-24)
•Nike Sibande, Indianapolis Attucks (March 20-25)
•Michael Sizemore, West Washington (Jan. 23-28)
•Grant Smith, Connersville (Feb. 27-March 4)
•Mack Smith, Warren Central (Jan. 23-28)
•Nick Walker, Henryville (Dec. 26-31)
•Tyrese Walker, Westville (Dec. 5-10)
•Nathan Walpole, Whitko (Dec. 12-17; Jan. 30-Feb. 4)
•Tyler Watson, Tri-West (Feb. 20-25)
•Billie Webster, Seton Catholic (Jan. 9-14)
•Kris Wilkes, North Central (Dec. 5-10)
•Craig Young, Fort Wayne Wayne (Jan. 9-14)

GIRLS (46)
•Jorie Allen, Bedford North Lawrence (Jan. 30-Feb. 4)
•Paige Barrett, Scottsburg (Nov. 28-Dec. 3)
•Jenasae Bishop, East Chicago Central (Nov. 7-12)
•Amani Brown, Terre Haute South (Jan. 2-7)
•Justiss Cantu, Union City (Feb. 13-18)
•Lucy Carrigan, Rising Sun (Dec. 12-17)
•Katrina Christian, Crothersville (Nov. 14-19)
•Nia Clark, Ben Davis (Nov. 21-26)
•Jaelah Crosby, Evansville Bosse (Jan. 16-21)
•Amy Dilk, Carmel (Nov. 14-19; Jan. 2-7)
•Courtney Dunlap, Argos (Dec. 19-24)
•Dana Evans, Gary West (Nov. 21-26; Dec. 12-17; Jan. 9-14)
•Sydney Freeman, Central Noble (Jan. 30-Feb. 4)
•DeShawna Harper, Heritage Christian (Feb. 6-11)
•Rikki Harris, North Central (Dec. 5-10)
•Lilly Hatton, North Harrison (Jan. 9-14)
•Megg Hensler, Shawe Memorial (Dec. 19-24)
•Erinn Hodges, Evansville Central (Dec. 26-31)
•Grace Holdeman, Bloomington Lighthouse Christian (Nov. 14-19)
•Tai-Yanna Jackson, East Chicago Central (Jan. 2-7)
•Emily Kiser, Noblesville (Jan. 23-28)
•Nicole Konieczny, South Bend St. Joseph (Feb. 6-11)
•Brenna Maikranz, Wood Memorial (Feb. 20-25)
•Karissa McLaughlin, Homestead (Dec. 5-10; Jan. 16-21; Feb. 13-18; Feb. 20-25)
•Rachel McLimore, Zionsville (Jan. 16-21)
•Audrey Minix, North White (Nov. 7-12)
•Faith Morris, Blackford (Nov. 28-Dec. 3)
•Sophia Nolan, Marquette Catholic (Jan. 23-28)
•Hannah Noveroske, Michigan City (Dec. 26-31)
•Mary Parkman, Westville (Nov. 14-19)
•Sydney Parrish, Hamilton Southeastern (Dec. 19-24)
•Stacy Payton, Northview (Dec. 12-17)
•Aly Reiff, Whitko (Nov. 14-19)
•Paige Schindler, Borden (Dec. 5-10)
•Olivia Seifert, North Decatur (Nov. 21-26)
•Rachel Stewart, Eastern (Pekin) (Feb. 6-11; Feb. 13-18; Feb. 20-25)
•Kyannah Stull, John Glenn (Nov. 28-Dec. 3)
•Daly Sullivan, South Bend St. Joseph (Feb. 20-25)
•Kayana Traylor, Martinsville (Oct. 31-Nov. 5)
•Sydney Tucker, Frankton (Dec. 26-31)
•Mason VanHouten, Fort Wayne Canterbury (Oct. 31-Nov. 5; Jan. 23-28)
•Tayler Vauters, Riverton Parke (Nov. 28-Dec. 3; Jan. 9-14)
•Abby Wahl, Heritage Hills (Nov. 7-12)
•Kyra Whitaker, Greensburg (Jan. 23-28)
•Macee Williams, Fountain Central (Nov. 28-Dec. 3; Dec. 12-17)
•Madison Wise, Greenfield-Central (Oct. 31-Nov. 5; Jan. 30-Feb. 4)